Новини
BG16RFPR002-1.014-0013 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ - Фаза 2
15.6.2025 г. от vandonov@unwe.bg
Целта на проекта във Фаза 2 е да позиционира Центъра „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ като уникална организационна структура, която предоставя научна инфраструктура и приложни продукти и услуги в областта на научноизследователската и развойна дейност в България. Партньорите по проекта покриват регионите на България за изпълнение на регионалната политика за дигитална трансформация на основните икономически области с големи данни, осигурявайки национално покритие на нуждите от научноизследователската и развойна дейност.
Прочети повечеЗаключителна конференция по проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“
20.10.2023 г. от vandonov@unwe.bg
В УНСС се проведе заключителната конференция по проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ (ДИГД), насочен към създаването на Център за компетентност за работа с големи данни за целите на дигитализацията на икономиката в България.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров подчерта важността на изградената инфраструктура и отбеляза, че ще се търсят възможности за разпространение на постиженията сред други потенциални потребители и за мултиплициране на ефектите от реализацията на проекта.
Проф. д.ик.н. Валентин Кисимов представи Центъра за компетентност по „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“, създаден по проекта.
Заключителна конференция по проект ДИГД
6.10.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 19 октомври 2023г. в Голяма конферентна зала, УНСС ще се проведе Заключителна конференция по проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“.
Целта на конференцията е да бъдат представени постигнатите резултати по проекта, както и възможностите за разпространение на постиженията сред други потенциални потребители и за мултиплициране на ефектите от реализацията на проекта.
В конференцията са поканени да участват представители на бизнеса, които са пряко заинтересовани от дигитализацията на бизнес процесите; изследователи, работещи в областта на дигитализация на бизнес процеси в среда на големи данни; представители на университетите, които предлагат обучение и извършват научни изследвания в областта на дигитализация на бизнес процеси и работа с големи данни; млади учени, докторанти, студенти.
Меморандум за партньорство в областта на обработката на Big Data, изкуствения интелект (ИИ) и киберсигурността
15.7.2023 г. от vandonov@unwe.bg
Институтът по роботика
"Свети апостол и евангелист Матей" при Българската академия на
науките (ИР-БАН) и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС)
обявиха, че са подписали меморандум за партньорство в областта на обработката
на големи информационни масиви (Big Data), изкуствения интелект (ИИ) и
киберсигурността.
В сътрудничеството между
двете организации ще се включат активно двата им прилежащи центъра за
компетентност – КВАЗАР ("Квантова комуникация, интелигентни системи за
сигурност и управление на риска") към ИР-БАН и ДИГД (разкрит по линия на
проекта на висшето учебно заведение "Дигитализация на икономиката в среда
на големи данни").
Среща с БСК
29.6.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На срещата бе представена изградената научна инфраструктура от 4 броя Hadoop клъстери – основният съдържащ около 4,5 Petabytes дисково пространство и другите разпределени в университетите УНСС-София, в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Габровски Технически университет и Русенски университет „Ангел Кънчев“. Представената архитектура от 4 разпределени Hadoop клъстера може да работи в следните режими:
- Всичките 4 клъстера изглеждат като един интегриран централизиран клъстер
- Достъпът до всичките клъстери е един, но програмистът може да избере с кой отделен клъстер да работи, като постави данните в него и насочи обработките за него
- Всеки отделен клъстер работи самостоятелно, обработва свои данни, които в един момент може да се разглеждат като общи данни за всички потребители на интегрирания клъстер.
Особен аспект на представените възможности на
Системата за големи данни е работата с продукта Pentaho, която използва данни както от отделните Hadoop клъстери, така и от
интегрирания Hadoop клъстер състоящ се от 4 клъстера.
Предоставена бе възможност на предприятия на
БСК да използват създадената съвкупност от 4 броя Hadoop клъстери, които да
се използват централизирано, както и да се използват разпределените Hadoop клъстери в
градовете София, Пловдив, Габрово и Русе.
Участие в регионалната среща „От наука към иновации“, 15 юни 2023 г., Габрово
15.6.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 15 юни 2023 г. в библиотеката на Техническия университет – Габрово се проведе регионална среща „От наука към иновации“. Срещата е продължение на инициативата на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ за стимулиране на контактите и изграждането на партньорства между Центровете за върхови постижения (ЦВП) и Центровете за компетентност (ЦК) от една страна и бизнеса и общините от друга, започнала през 2022 г.
ЦК „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ (ДИГД) бе представен от проф. Валентин Кисимов, зам. ръководител и главен координатор на проекта. Фокусът на предствянето бе създадената научна инфраструктура и възможностите за приложни изследвания и области за потенциално сътрудничество с бизнеса.
Прочети повечеЦентърът за компетентност в УНСС бе представен пред големи немски корпорации в България
12.6.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 8 юни 2023г. се проведе среща на Управляващия екип на Центъра за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ на УНСС с членове на Германо-Българска индустриално-търговска камара (ГБИТК) с цел запознаване на бизнеса с изградената инфраструктура за обработка на големи данни в Центъра за компетентност и възможности за сътрудничество с бизнеса.
На срещата присъстваха представители на германските фирми в България Schwarz IT, Kaufland Bulgaria EOOD & Co. KD, Queisser Pharma Bulgaria.
Срещата откри проф. д.ик.н. Кирил Стойчев, помощник-ректор, който отбеляза, че УНСС отделя голямо внимание не само на обучението на студентите, но и развива много проекти в областта на технологиите, насочени към обработка и анализ на големи данни чрез изграждане на Центъра за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ и към повишаване на енергийната ефективност чрез изграждане на две фотоволтаични централи и внедряване на система за управление използването на електроенергията „умен дом“.
Проф. д.ик.н. Валентин Кисимов представи Центъра за компетентност по „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“, създаден по проекта „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ (ДИГД). Изградената в Центъра научна инфраструктура обхваща централна Hadoop система в УНСС и разпределени системи в университети в Пловдив, Габрово, Русе, Варна и Института по информационни и комуникационни технологии на БАН (партньори по проекта). Осъществена е интеграция на инфраструктурата със Суперкомпютрите в София Тех Парк и в БАН.
Проф. д-р Камелия Стефанова, ръководител катедра "Информационни технологии и комуникации, насочи вниманието на участниците към възможностите за сътрудничество с бизнеса чрез използване на изградената в Центъра инфраструктура за обработка на големи данни.
Проф. Стойчев и проф. Кисимов показаха на участниците в срещата създадената инфраструктура за обработка на големи данни и системата „умен дом“ в УНСС.
Договор за изграждане на система с големи данни с множество допълнителни структури по проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“
19.5.2023 г. от vandonov@unwe.bg
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и Деян Йовков, изпълнителен директор на „Консорциум Хай-спийд-нет“ ДЗЗД, подписаха договор за изграждане на система с големи данни с множество допълнителни структури, която ще направи връзка между данните на УНСС и Суперкомпютъра в София Тех Парк. Договорът е по проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД) №BG05M2OP001-1.002-0002.
„Това е голяма стъпка напред, защото от години УНСС работи по дигитализацията на бизнес процеси с използване на големи данни, поддържа единна мега високо скоростна мрежа за интегриране на информация, изградихме Център за компетентност по „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ съвместно с още 4 университета и институт на БАН, който работи иновативно. Освен това в тази нова система се включат преподаватели и докторанти, хора, които се занимават с обработка на големи данни и ще се развие научния потенциал в тази насока“, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, Деян Йовков, проф. д-р Димитър Димитров, доц. д-р Михаил Мусов, доц. д-р Росен Кирилов и проф. д.ик.н. Кирил Стойчев
Възможности за сътрудничество с „АКВА-90 инженеринг ООД“
16.5.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 15 май 2023г. Ръководството на Центъра за компетентност от УНСС се срещнаха с представители на фирмата „АКВА-90 инженеринг ООД“. АКВА-90 ИНЖЕНЕРИНГ ООД е фирма, чиито специалисти са експерти в областта на измерване на води – ниво, разход и налягане. Те притежават патент върху уникален принцип за измерване на разход – „Метод за определяне на водното количество в открити канали“.
Представителите на фирмата г-н Деян Портанов и г-н Иван Денев представиха Предложение за Изграждане на интелигентна система за измерване, следене и контрол на водните ресурси на Република България“.
Представителите от УНСС проф. д. ик. н. Валентин Кисимов и проф. д-р Камелия Стефанова представиха техническите възможности на научната инфраструктура създадена по проекта. Бяха обсъдени възможностите за интегриране на системата SCADA с ИКТ инфраструктурата на проекта.
Бяха обсъдени възможности за интегриране, особено чрез използване на протокола MQTT. Бяха набелязани възможности за бъдещо коопериране при обекти от българската икономика. Фирма „АКВА-90 инженеринг ООД“ има нужда, като част от своята дейност да извършва научни изследвания и може да се колаборира с УНСС за провеждане на съвместни научни изследвания, свързани с използване на изградената инфраструктура и развитата научна компетентност в областта.
Бяха очертани насоките за бъдещи научни изследвания, които да доведат до потенциално създаване на решения, като например Prove of Concept, насочени към постигане на съвестни решения за удовлетворяване на потребности на български потребители.
Прочети повечеВъзможности за сътрудничество на Центъра за компетентност с фирма ЕСРИ
12.5.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 11 май 2023г. беше проведена среща между представители на Центъра за компетентност "Дигитализация на икономиката в среда на големи данни" в УНСС и фирма ЕСРИ.
Представители на срещата от страна на ЕСРИ бяха г-жа Миглена Кузманова и г-н Георги Владов, а от страна на УНСС – проф. д-р Камелия Стефанова, проф. д. ик. н. Валентин Кисимов, проф. д-р инж. д. ик. н. Кирил Стойчев, доц. д-р Николай Цонков, гл. ас. д-р Юри Ценков.
ЕСРИ България разполага с уникален за България екип от висококвалифицирани професионалисти с доказан опит и експертиза в сферата на информационните системи и по-специално в сферата на Геопространствените технологии. Отдадени на работата и намирането на най-подходящото решение за всеки един клиент, те имат огромна заслуга за реализацията на успешните ГИС проекти у нас.
По време на срещата бяха обсъдени възможности за съвместна работа в областта на научноизследователската дейност, образованието и предоставяне на услуги на заинтересовани потребители, използвайки изградената инфраструктура и постигнатата компетентност.
По време на срещата стана ясно, че фирма ЕСРИ може да предостави свои лицензи и платформи за разширяване на предоставяните услуги и капацитет на изградената вече в УНСС инфраструктура.
Участниците в срещата се обединиха около решението да се поставят основите за съвместна работа в две основни направления:
- При финансова и друга възможност да се надгради техническия капацитет на изградената инфраструктура. Да бъдат предприети необходимите технологични мерки за интегриране на някои решения на фирма ЕСРИ със системата за анализ на големи данни и високопроизводителни изчисления;
- Съвместно УНСС и фирма ЕСРИ да предприемат действия за бъдещи съвместни проекти и услуги, които могат да бъдат предоставяни на потребители – държавна администрация, бизнес, и академични институции.
Възможности за партньорство в областта на Изкуствения интелект
1.5.2023 г. от vandonov@unwe.bg
На 28 април 2023, екипът на Центъра за компетентност "Дигитализация на икономиката в среда на големи данни" проведе среща с Йордан Шахънов, Neurotex и Стефан Шахънов, SIMUSCA PTE. Ltd. за обсъждане на възможности за разработване на програми, с които да се развиват възможностите на роботите и приложение на изкуствен интелект.
Шахънови (баща и син) от 7 години работят в областта на роботиката и експериментират различни технологии, които в момента стават все по-модерни. Те използват роботите като платформа за различни разработки, свързани с изкуствен интелект. Направили са система за разпознаване на български език, при която роботът разбира български и разговаря на него.
Научен семинар на тема „Дигитализация, големи данни, изкуствен интелект“ - Варна
3.4.2023 г. от vandonov@unwe.bg
Катедра „Информатика“ при Икономически университет – Варна организира научен семинар на тема „Дигитализация, големи данни, изкуствен интелект“ на 31.03.2023 г. в хибриден вариант от 11:00 часа. Семинарът се проведе в рамките на проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ (ДИГД).
След провеждане на семинара ще бъде издаден сборник с доклади с ISBN от университетското издателство „Наука и икономика“. Сборникът ще бъде индексиран в RePEc.
Прочети повечеСреща на партньорите по проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД)
12.3.2023 г. от vandonov@unwe.bg
В Университета за национално и световно стопанство се проведе среща с координаторите на партньорите по проект BG05M2OP001-1.002-0002 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“и ръководството на УНСС в лицето на проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС и проф. д.ик.н. Кирил Стойчев, помощник-ректор и ръководител на проект ДИГД.
Водеща организация и координатор на проекта е Университетът за национално и световно стопанство (УНСС), а партньори са Икономически университет – Варна, Технически университет - Габрово, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Институт по Информационни и комуникационни технологии – БАН.
Проф. д-р Камелия Стефанова, ръководител на катедра „Информационни технологии и комуникации“ представи работата и постигнатите резултати по прилагане на услугите в проект ДИГД от страна на УНСС. Тя запозна партньорските организации с научноизследователската дейност по Работен пакет – 3 и Работен пакет – 4, приложението на проекта в икономиката, аспектите на дигиталната трансформация, практическата реализация в производството и установените контакти и работата с представители на бизнеса.
Срещата продължи с представяне на дейността и постигнатите резултати по проекта от координаторите на партньорските организации – проф. Юлиан Василев от Икономически университет – Варна, доц. Боян Карапенев от Технически университет – Габрово, доц. Павел Витлиемов от Русенски университет „Ангел Кънчев“, проф. Георги Тотков от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и доц. София Ивановска от Институт по Информационни и комуникационни технологии – БАН.
В рамките на програмата на събитието проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, зам.-ръководител и главен координатор на проект ДИГД запозна участниците с бюджета и възможностите за допълнителни активности по проекта. Бяха дадени и насоки за кандидатстване за втория етап на ДИГД2, който започва през 2024 г. Разгледани бяха и регионалните перспективи и потенциала за развитие на втората фаза на проект ДИГД2.
ЦК ДИГД представен на среща с бизнеса в Форум HPC/HPDA/AI услуги за бизнеса в България
30.11.2022 г. от vandonov@unwe.bg
ЦК ДИГД бе представен на среща с бизнеса на 24 ноември 2022г.
Проектът ДИГД на Регионална среща "От наука към иновации"
29.11.2022 г. от vandonov@unwe.bg
Проектът ДИГД бе представен на Регионалната среща "От наука към иновации" по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020 на 29 ноември 2022г.
ДИГД в Cyber Security Forum
21.11.2022 г. от vandonov@unwe.bg
Центърът за компетентност ”Дигитализация на икономиката в среда на големи данни” бе представен от проф. Кисимов в Cyber Security Forum на 17 ноември 2022г.
Прочети повече
Научен семинар по проект ДИГД в рамките на “UNITECH 2022” – Габрово
15.11.2022 г. от vandonov@unwe.bg
В рамките на международна научна конференция “UNITECH 2022”, Габрово на 18 ноември 2022 ще се проведе научен семинар по проект ДИГД.
Темата на научния семинар е "Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни - приложни проблеми и технологични решения"
Програма на семинара
Прочети повече
Научен семинар по проект ДИГД на 4-та Международна конференция по изкуствен интелект и електронно лидерство, 27.10.2022г., Пловдив
28.10.2022 г. от vandonov@unwe.bg
В рамките на 4-та Международна конференция по изкуствен интелект и електронно лидерство, 27.10.2022г., Пловдив се проведе научен семинар по проекта ДИГД.
Програма за конференцията
Работна среща с бизнеса
25.10.2022 г. от vandonov@unwe.bg
На 21 октомври 2022 г. се проведе работна среща с представители на Електрон Прогрес ЕАД. Дискусиите бяха фокусирани върху възможностите за бизнеса да използва Big data инфраструктурата в УНСС, изграждана по проект ДИГД и резултатите по проект EUROCC.
Научен семинар по проект ДИГД на 4-та Международна конференция по изкуствен интелект и електронно лидерство, 27.10.2022г., Пловдив
7.10.2022 г. от vandonov@unwe.bg
В рамките на 4-та Международна конференция по изкуствен интелект и електронно лидерство, 27.10.2022г., Пловдив ще се проведе научен семинар по проекта ДИГД.
Покана за конференцията ще намерите тук.
Прочети повечеHPC/HPDA/AI и Big Data технологиите в подкрепа на бизнеса
31.5.2022 г. от vandonov@unwe.bg
На 30 май 2022г. в УНСС се проведе среща на екипа по проект ДИГД с представители на бизнеса. На срещата бе представен Центърът за компетентност, постигнати научни и научно-приложни резултати по проекта и изградената инфраструктура.
В дискусията, представителите на бизнеса поставиха свои проблеми и въпроси за приложение на анализа на големите данни и изкуствения интелект в различни техни дейности. Участниците в екипа на проекта отговориха на множество
въпроси, свързани с организацията, анализа и
сигурността на данните, с използването на технологиите за големи данни в
банкови и маркетингови процеси, с особеностите на управление на био земеделие,
обхвата на данни и анализ на процеси за добив на инертни материали и мн. други.
Всички участници изразиха своето желание за бъдещо сътрудничество и
партньорство в изследователски задачи, както и необходимостта от организирането
на следващи срещи.
Повече информация можете да намерите тук
Среща със старт-ъп компанията Атоп ООД
9.5.2022 г. от vandonov@unwe.bg
На 29 април 2022г. екипът на проект ДИГД участва в среща със старт-ъп компанията Атоп ООД, представлявана от Емил Цветанов, управляващ съдружник и Спасимир Цветанов - мениджър на комуникациите в Google и Facebook. Г-н Емил Цветанов представи Атоп ООД, която е сред най-бързо развиващите се български компании в областта на онлайн търговията. Проф. д-р Валентин Кисимов разясни целите на проект ДИГД, разработваните услуги и изгражданата инфраструктура. Дискутирани бяха конкретни възможности за използване на консултантските услуги и инфраструктурата, предлагани от Центъра за компетентност.
Прочети повече
Среща с представители на Българска стопанска камара
9.5.2022 г. от vandonov@unwe.bg
На 29 април 2022г. екипът по проект ДИГД проведе работна среща с представители на Българска стопанска камара (БСК). В среща участваха г-жа Мария Минчева – заместник-председател на БСК, г-жа Ваня Кирова – главен директор „Информационни и комуникационни технологии“, г-жа Силвия Тодорова – директор на Център „Предприемачество“ и г-жа Кристина Каспарян – съветник „Малки и средни предприятия“. Презентацията на проф. В. Кисимов предизвика интерес и множество конкретни въпроси относно приложението на Големите данни и HPC/HPDA/AI в компаниите – членове на БСК. Дискутирани бяха и конкретни възможности за използване на консултантските услуги и инфраструктура, разработвани в рамките на проект ДИГД, от страна на компаниите – членове на БСК.
Прочети повече
Договор за Единна обобщена мега високо скоростна мрежа за интегриране
11.3.2022 г. от vandonov@unwe.bg
Договор за Единна обобщена мега високо скоростна мрежа за интегриране по проекта „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“
Договор за доставка, инсталиране, конфигуриране, интегриране, тестване и поддържане на Единна обобщена мега високо скоростна мрежа за интегриране между партньори и за обслужване на IoT устройства подписаха ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров и Деян Йовков, управител на „Консорциум Хай-Спийд нет“ ДЗЗД. Споразумението е по проекта „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД), №BG05M2OP001-1.002-0002.
Повече информация за събитието на страницата на УНСС.
Прочети повечеДоговор за фундаментални научни изследвания с новия Суперкомпютър на България
1.2.2022 г. от vandonov@unwe.bg
УНСС и „Консорциум Суперкомпютър Петаскейл – България“ сключиха договор за фундаментални научни изследвания. На официалната церемония в София Тех Парк подписите си под документа положиха ректорът проф. д-р Димитър Димитров и представителят на консорциума Петър Статев.
Сътрудничеството ще допринесе за синергия между центровете за компетентност и върхови постижения.
УНСС участва като водещ партньор в Националния център за компетентност, разработващ национална научна инфраструктура по „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни - ДИГД“ по европейската рамка НОИР и като страна на Националния център за компетентност по европейската рамка за високопроизводителни изчисления EuroCC.
Повече информация ще намерите тук.
Прочети повечеРаботна среща с Баском по проект ДИГД
6.9.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 9 юни 2021 г. беше организирана кръгла маса с представители на асоциация БАСКОМ за възможности за използване на изградената в УНСС инфраструктура за Големи данни.
Прочети повече
ЦК-ДИГД представен на Финална конференция на DigiFInd
25.6.2021 г. от vandonov@unwe.bg
Центърът за компетентност ДИГД бе представен на Финалната конференция на DigiFInd: Enhance Adult Learners Digital Skills for Furniture Industry, която се проведе на 25 юни 2021 в УНСС, София.
Конференцията бе открита от проф. д-р Димитър Димитров, Ректор на УНСС.
В конференцията участваха Mario Spatafora (EFFEBI, Italy), Filippo Verdiani (Aurora Cucine, CESPIM, Italy), Irene Giancarli (EFFEBI, Italy), Cristina Nicolau (FMT, Romania), Artur Mazurek and Rafał Wach (PAIZ Konsulting Sp. z o.o., Poland), Prof. Dr. Leisenberg and Malik Schacht (FHM, Germany), Prof. DSc Valentin Kisimov, Project Coordinator of DIGD Project: Digitalization of Economy in Big Data Environment (UNWE, Bulgaria), Nicolas Sangalli, Project Coordinator of the EQ-Wood Project.
Проф. Валентин Кисимов, координатор на проекта ДИГД, представи Центърът за компетентност ДИГД пред представители на организации, предлагащи обучение в дигитални умения и индустрия 4.0 в сектора на мебелната индустрия, университети и нестопански организации.
Среща по проект ДИГД в областта на Киберсигурност
22.6.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 14 юни 2021 г. беше организирана кръгла маса с представители на сектор Киберсигурност за споделяне на добри практики и възможности за използване на изградената в УНСС инфраструктура за Големи данни.
.
Работна среща с ДСК по проект ДИГД
19.6.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 17 юни 2021 г. беше организирана кръгла маса с представители на банковия сектор за събиране и описание на добри практики и трансфер на знания и технологии в областта на Големите данни.
.
Представяне на проект ДИГД на ПЕТО ИНОВАТИВНО МЛАДЕЖКО ЕКСПО Русе
10.6.2021 г. от vandonov@unwe.bg
Проект ДИГД бе представен на петото ИНОВАТИВНО МЛАДЕЖКО ЕКСПО в рамките на 23-тите Пролетни празници на науката в Русенския университет на 9 юни 2021г.
Прочети повечеДискусия в Клуб "Изкуствен интелект" за възможностите за използване на ДИГД инфраструктурата
9.6.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 8 юни 2021 представители от екипа на проект ДИГД участваха в дискусия, организирана от Клуб "Изкуствен интелект", на която бяха обсъдени възможностите за сътрудничество и използване на инфраструктурата, изграждана по проекта с представители на Клъстер Изкуствен Интелект България и “Биотехнологичен и здравен клъстер”, БАН и СУ.
Повече информация за събитието може да намерите тук.
Обява за конкурс за изследователи
28.5.2021 г. от vandonov@unwe.bg
За целите на проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни" УНСС обявява конкурс за избор на изследователи в областите "Човешки ресукрси" и "Финанси". Ангажираността е в рамките на 32 часа на месец.
Изследователите ще участват в научни изследвания и в изграждането на приложни решения по проектиране, разработване, развитие и прилагане на научно-изследователски и системни научно-приложни услуги. Кандидатите трябва да имат магистърско образование по: природни науки, математика и информатика; по технически науки; или по социални, стопански и правни науки.
Кандидатите е необходимо да имат теоритичен и приложен опит в споменатите области. Документите (автобиография и диплома) се подават при проф. Камелия Стефанова, на имейл kstefanova@unwe.bg до 17.00 ч. на 10.07.2021г.
Прочети повечеТематична среща с представители на Биотехнологичен и Здравен Клъстер България
26.5.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 26 май 2021г. бе проведена среща между УНСС и представители на Биотехнологичен и Здравен Клъстер България (Health & Life Sciences Cluster Bulgaria), на която се обсъдиха възможности за сътрудничество и работа по съвместни проекти.
Беше представена инфраструктурата, изграждана по проект ДИГД и бяха дискутирани възможностите за използване на различните компоненти и инфраструктурата като цяло.
В резултат на срещата бе подписан меморандум за сътрудничество.
Димитър Димитров, представител на УС на Биотехнологичен и Здравен Клъстър, проф. д-р Камелия Стефанова, ръководител на катедра „Информационни технологии и комуникации“, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС и Кристина Ескенази, представител на УС на Клъстер Изкуствен Интелект (отляво надясно)
Тематична среща с представители на Клъстер Изкуствен Интелект България
26.5.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 26 май 2021г. бе проведена среща между УНСС и представители на Клъстер Изкуствен Интелект България (AI Cluster Bulgaria), на която се обсъдиха възможности за сътрудничество и работа по съвместни проекти.
Беше представена инфраструктурата, изграждана по проект ДИГД и бяха дискутирани възможностите за използване на различните компоненти и инфраструктурата като цяло.
В резултат на срещата бе подписан меморандум за сътрудничество.
Димитър Димитров, представител на УС на Биотехнологичен и Здравен Клъстър, проф. д-р Камелия Стефанова, ръководител на катедра „Информационни технологии и комуникации“, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС и Кристина Ескенази, представител на УС на Клъстер Изкуствен Интелект (отляво надясно)
Прочети повече
Представяне на ЦК-ДИГД на тематично събитие "Business Intelligence and Data Analytics"
10.5.2021 г. от vandonov@unwe.bg
ЦК–ДИГД бе представен от проф. Валентин Кисимов на тематично събитие "Business Intelligence and Data Analytics", което се организира в рамките на проект DIFME: Digital Internationalisation and Financial Literacy Skills for Micro-Entrepreneurs", project number 600834-EPP 1-2018-1-MT-EPPKA2-KA, организирано от УНСС на 10 Май 2021.
Програма на събитието Прочети повечеПредставяне на ЦК–ДИГД в EuroCC-България
23.4.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 23 април се проведе онлайн семинар на Центъра за Компетентност – EuroCC-България, в който участваха представители на EuroCC-България и на други проекти, свързани с високопроизводителните пресмятания и обработката на големи данни. На семинара проф. Валентин Кисимов представи ЦК–ДИГД и постигнатите резултати по проекта ДИГД.
Прочети повечеНаучна сесия по проект ДИГД в рамките на CIEES 2021
23.4.2021 г. от vandonov@unwe.bg
Научна сесия за представяне на научните резултати, постигнати по проект ДИГД се организира в рамките на международна научна конференция "International Scientific Conference on Communications, Information, Electronic and Energy Systems – CIEES 2021", която ще се проведе на 25-27 ноември 2021.
Организатори на сесията са:
Проф. д.ик.н. Валентин Кисимов
Проф. д-р Камелия Стефанова
Project BG 05 M 2 OP 001-1.002-0002 “Digital transformation of economy within Big Data Environment”
Информация за сесията ще намерите тук.
Прочети повечеПредставяне на резултатите от проекта ДИГД на Webinar - Smart Energy Services, 19 април 2021
20.4.2021 г. от vandonov@unwe.bg
Постигнатите резултати от проeкта ДИГД бяха представени от проф. Валентин Кисимов на Webinar -
Smart Energy Services, 19 април 2021 с представители на научната общност в България и чужбина.
Заявки за патент и полезен модел в рамките на проект ДИГД
6.4.2021 г. от vandonov@unwe.bg
В рамките на проект ДИГД са разработени и подадени заявки за патент и полезен модел за Система и метод за между и вътрешно корпоративно бизнес взаимодействие посредством социални технологии, опериращи с големи данни
Изобретението е в областта на информационните технологии и е насочено към създаването на система и метод за между корпоративно и вътрешно корпоративно взаимодействие посредством социални технологии, опериращи с големи данни. Тази система и метод може да се използва както между корпорации – партньори в своя бизнес, така и между географско разделени части (отдели/поделения) на една корпорация или на холдингова организация с няколко съставни корпорации. Взаимодействието между отделните корпорации или между нейни части се извършва посредством социални технологии с интегрирано използване на големи данни или процедури на взаимодействие, породени от опериране на големи данни. Взаимодействието между отделните корпорации или между нейни части е единствено с цел бизнес опериране и взаимно бизнес функциониране, т.е. за подпомагане изпълнението на бизнес задачите на съответните корпорации.
Прочети повечеРаботна среща с бизнеса с представители на сектор Производство
6.2.2021 г. от vandonov@unwe.bg
На 1 юни 2021 г. беше организирана кръгла маса с представители на производствения сектор за обсъждане на възможности за използване на изградената в УНСС инфраструктура на Големи данни.
Лаборатория по проект ДИГД в Технологичен парк на Технически университет-Габрово
8.12.2020 г. от vandonov@unwe.bg
В рамките на Технологичния парк влиза и лаборатория по проект „Дигитализация на икономиката в среда на големите данни“. Партньори на проекта са: Университета за национално и световно стопанство (УНСС), Икономически университет - Варна, Технически университет - Габрово, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Русенски университет „Ангел Кънчев“ и Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН.
В лабораторията се разглеждат проблемите на дигитализация на икономиката в среда на Големи данни.
Повече информация за събитието ще намерите тук.
Публикация във вестник ИЗВЕСТНИК брой 6 (80) декември 2020г.
Прочети повечеИзследователи от проект ДИГД участваха в международна конференция, Варна 2020
14.5.2020 г. от vandonov@unwe.bg
Изследователи от проект ДИГД представиха резултати от научноизследователската си работа на международна научна конференция, "Икономическа наука, образование и реална икономика: развитие и взаимодействия в дигиталната епоха", 11 - 12 май 2020 г.
Прочети повечеПроведена работна среща по проекта
17.2.2020 г. от vandonov@unwe.bg
Среща по проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ между УНСС, Съвместния изследователски център към Европейската комисия и ИА ОП НОИР
На 14 февруари в Малката конферентна зала на Университета за национално и световно стопанство се проведе работна среща във връзка с изпълнението на проект BG05M2OP001-1.002-0002-С 03 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“. В нея участваха експерти от Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC), от Представителството на Европейската комисия в България, от ГД „Регионална и селищна политика“ в Европейската комисия, от УО на ОП НОИР, както и представители на бенефициента по проекта – УНСС.
Прессъобщение - организиране на работна среща по проект ДИГД
11.2.2020 г. от vandonov@unwe.bg
На 14 февруари от 08:45 ч. в Малката конферентна зала ще се състои работна среща във връзка с изпълнението на проект BG05M2OP001-1.002-0002 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“. На срещата ще присъстват експерти от Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC), експерти от Представителството на Европейската комисия в България, експерт от ГД „Регионална и селищна политика“ в Европейската комисия, експерти от УО на ОП НОИР и представители на бенефициентите по проекта – УНСС.
Срещата ще бъде открита от ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Прессъобщение на интернет страницата на УНСС.
Прочети повечеОбява за конкурс за изследователи
3.2.2020 г. от vandonov@unwe.bg
За целите на проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни" УНСС обявява конкурс за избор на изследователи в еквивалент на 2 щатни бройки на пълно работно време.
Изследователите ще участват в научни изследвания и в изграждането на приложни решения по проектиране, разработване, развитие и прилагане на научно-изследователски и системни научно-приложни услуги. Кандидатите трябва да имат магистърско образование по: природни науки, математика и информатика; по технически науки; или по социални, стопански и правни науки. Документите (автобиография и диплома) се подават при проф. Камелия Стефанова, на имейл kstefanova@unwe.bg до 17.00 ч. на 20.03.2020 г.
Прочети повече
УНСС представи научни продукти по проект ДИГД в БТПП
19.11.2019 г. от vandonov@unwe.bg
УНСС представи научни продукти на Центъра за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни” на кръгла маса в БТПП на 18 ноември 2019.
Презентация от проф. д.ик.н. Валентин Кисимов на тема: „Представяне на Центъра за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни”. В нея той поясни какви са целите и задачите на този Център, създаден по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Презентация на проф. д-р Камелия Стефанова за научни продукти от научноизследователската дейност на Центъра за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни”
Повече информация за събитието ще намерите тук.
Прочети повечеОбява за конкурс за изследователи
24.10.2019 г. от vandonov@unwe.bg
За целите на проект „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни" УНСС обявява конкурс за избор на изследователи в еквивалент на 1 щатна бройка на пълно работно време.
Изследователите ще участват в научни изследвания и в изграждането на приложни решения по проектиране, разработване, развитие и прилагане на научно-изследователски и системни научно-приложни услуги. Кандидатите трябва да имат магистърско образование по: природни науки, математика и информатика; по технически науки; или по социални, стопански и правни науки. Документите (автобиография и диплома) се подават при проф. Камелия Стефанова, на имейл kstefanova@unwe.bg до 17.00 ч. на 08.11.2019 г.
Прочети повечеИзследователи от проект ДИГД участваха в международна конференция, Варна 2019
21.10.2019 г. от vandonov@unwe.bg
Изследователи от проект ДИГД представиха резултати от научните си изследания на международна научна конференция International Conference "Information and Communication Technologies in Business and Education”, Varna, Bulgaria, 18 October 2019
Официално събитие за завършване на модернизацията на научна инфраструктура по проект ДИГД
2.7.2019 г. от vandonov@unwe.bg
На 2 юли 2019г. в университетската библиотека се проведе официално събитие по финализиране на модернизацията на научната инфраструктура към Центъра за компетентност по проект BG05M20P001-1.002-0002-C01 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД).
Общата стойност на проекта е 13 333 868.86 лв., от които 11 333 788.53 лв. са по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 и 2 000 080.33 лв. национално съфинансиране. Партньори са УНСС - базова организация и бенефициент по проекта, четири университета и един институт на БАН, а целта е изграждане на научен комплекс на базата на върхови постижения в областта на ИКТ за работа с Големи данни, обвързан с национален и международен научноизследователски потенциал за целите на дигитализацията на икономиката в България.
Прессъобщение на интернет страницата на УНСС
Прочети повечеПрессъобщение - организиране на официално събитие за приключване на модернизация на съществуваща научна инфраструктура по проект ДИГД
1.7.2019 г. от vandonov@unwe.bg
На 2 юли 2019г. от 10ч. в университетската библиотека ще се проведе официално събитие по финализиране на модернизацията на научната инфраструктура към Центъра за компетентност по проект BG05M20P001-1.002-0002-C01 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД).
Общата стойност на проекта е 13 333 868.86 лв., от които 11 333 788.53 лв. са по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 и 2 000 080.33 лв. национално съфинансиране. Партньори са УНСС - базова организация и бенефициент по проекта, четири университета и един институт на БАН, а целта е изграждане на научен комплекс на базата на върхови постижения в областта на ИКТ за работа с Големи данни, обвързан с национален и международен научноизследователски потенциал за целите на дигитализацията на икономиката в България.
Представяне на проекта на Международна научна конференция
11.6.2019 г. от vandonov@unwe.bg
Проф. Кисимов представи проект ДИГД на Международна научна конференция „Новите информационни технологии и Големите данни: възможности и перспективи при анализите и управленските решения в бизнеса, икономиката и социалната сфера“, 6-7 юни 2019, УНСС
Прочети повечеПроект ДИГД в списание Българска наука
17.12.2018 г. от vandonov@unwe.bg
Прочетете публикацията за проекта ДИГД "УНСС е водеща организация по проект „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“" в списание Българска наука.
Прочети повечеОфициално събитие за стартиране на модернизацията на научна инфраструктура по проект ДИГД
17.12.2018 г. от vandonov@unwe.bg
На 17 декември 2018 г. от 10:00 ч пред преподавателската читалня на университетската библиотека се проведе официалното събитие за стартиране на модернизацията на съществуваща научна инфраструктура по проект BG05M2OP001-1.002-0002 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“.
Oбщата стойност на проекта е 13 333 868,86 лв., от които 11 333 788.53 лв. са европейско и 2 000 080.33 лв. национално съфинансиране. Партньори по проекта са пет университета и един институт на БАН. Срокът за изпълнение е април 2018 г. – ноември 2023 г.
Целта на проекта е изграждане на научен комплекс на базата на върхови постижения в областта на ИКТ за работа с Големи данни, обвързан с национален и международен научноизследователски потенциал за целите на дигитализацията на икономиката в България.
Събитието, организирано от УНСС - базова организация и бенефициент по проекта, беше открито от ръководителя на проекта проф. д.ик.н. Стати Статев. Ръководният екип представи целите на проекта, очакваните резултати и бъдещата инфраструктура на Центъра за компетентност в областта на големите данни.
Центърът, където ще се обработват Големите данни, ще разполага с множество сървъри. Амбицията ни е да обединим социално-икономическата информация в страната. Със събирането на данни са ангажирани още БАН, ИУ-Варна, РУ, ТУ-Габрово. Целта ни е да съберем различните съпоставими статистики, защото освен Националният статистически институт и други структури генерират данни – митниците, в Министерството на финансите има бюджетна статистика, БНБ и пр. Данните трябва да обхванат цялата макрорамка, каза проф. Статев. Според него често статистиките се разминават драстично и това е причината за много сериозен изследователски проблем. Данните от центъра ще могат да се ползват в България, а по-далечната цел е и в балканските страни.
Прочети повечеПрессъобщение - организиране на официално събитие за стартиране на модернизация на съществуваща научна инфраструктура по проект ДИГД
3.12.2018 г. от vandonov@unwe.bg
Процедура BG05M2OP001-1.002 „Изграждане и развитие на центрове за компетентност“
Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020
Проект BG05M2OP001-1.002-0002-С 01
„Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“
На 17 декември (понеделник) 2018 г. от 10:00 ч в Преподавателска читалня на Библиотеката на Университета за национално и световно стопанство, София ще се състои официалното събитие за стартиране на модернизация на съществуваща научна инфраструктура по проект BG05M2OP001-1.002-0002-С 02 „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни (ДИГД)“.
Общата стойност на проекта е 13 333 868,86 лв., от които 11 333 788.53 лв. Европейско и 2 000 080.33 лв. национално съфинансиране. Партньори по проекта са пет университета и един институт на БАН като срокът за изпълнение е април 2018 г. – ноември 2023 г.
Целта на проекта е изграждане на научен комплекс на базата на върхови постижения в областта на ИКТ за работа с големи данни, обвързан с национален и международен научно-изследователски потенциал за целите на дигитализацията на икономиката в България.
Събитието се организира от Университета за национално и световно стопанство, бенефициент по проекта и ще бъде открито от Ръководителя на проекта проф. д. ик. н. Стати Статев. Ръководният екип на проекта ще представи целите на проекта, очакваните резултати и бъдещата инфраструктура на Центъра за компетентност в областта на големите данни.
Очакваме Ви!
Прочети повечеПроект ДИГД вече във Facebook
12.6.2018 г. от vandonov@unwe.bg
Може да ни следвате във Facebook!
Прочети повечеПрессъобщение - проведено публично събитие за начално представяне на проекта
8.6.2018 г. от vandonov@unwe.bg
Началното представяне на проект за създаване на Център за компетентност по „Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни“ (ДИГД), № BG05M2OP001-1.002-0002, се проведе на 07.06.2018 г., от 13.00 часа в Малка конферентна зала на УНСС.
Партньори по проекта са пет университета и един институт на БАН.
Стойността на проекта е 13 333 868,86 лв. Срок за изпълнение: април 2018 г. – ноември 2023 г.
Целта на проекта е изграждане на научен комплекс на базата на върхови постижения в областта на ИКТ за работа с големи данни, обвързан с национален и международен научно-изследователски потенциал за целите на дигитализацията на икономиката в България.
На събитието присъстваха представители на научната общност в България, на бизнеса, на научноизследователски организации, на университетите, млади учени, докторанти, студенти, широка общественост, медии.
Пресъобщение на интернет страницата на УНСС
Прочети повече